Hall of fame

På denne side kan du se vinderne af alle løb siden 1983.

I 2004 flyttede løbet fra Mønsted Plantage til start og mål ved klubhuset i Sparkær.

I 2009 blev løbet annulleret på 7,5 km og 11,3 km ruterne, da der kort før start var ændret på nogle af pilene på ruterne.

  År   Rute Deltagere Vinder Tid
             
  1983:   8,0 51 Poul Erik Jensen 26.15
      4,6 51 Tonny Harritz 19.42
             
  1984:   9,1 50 Henning Rasmussen 30.30
      5,0 43 Ole K. Sørensen 16.50
             
  1985:   9,1 74 Frank Nørskov 31.12
      5,0 63 Allan Gade 19.04
             
  1986:    9,1 55 Jan F. Nielsen 32.27
      5,0 53 Lars Krogh 18.27
             
  1987:    9,1 35 Jan F. Nielsen 32.08
       5,0 58 Lars Lauridsen 19.56
             
  1988:    9,1 45 Peter Lundsgaard 31.35 
       5,0 33 Martin Christensen 17.35
             
  1989:     10,0 42 Michael Rasmussen 35.33 
       5,0 52 Bent Jensen  16.58 
             
  1990:    10,0 38 Kurt Thor Straten 35.32
      5,0 84 Bent Jensen 16.58
             
  1991:    10,0 25 Jens Ole Kærsgaard 35.53
      5,0 60 Brian Sørensen 17.43
             
  1992:    10,0 32 Per Andreasen 38.05
      5,0 50 Per Emtekjær 18.10
             
  1993:    10,0 18 Henrik Rathje 37.49
      5,0 50 Kristian Pugerup 18.13
             
  1994:    10,0  26  Brian Sørensen  35.51 
      5,0  72 Amir Gradascevic  18.23
             
  1995:   10,0  27  Brian Sørensen  35.13 
      5,0 70 Amir Gradascevic  17.50
             
  1996:    10,0 20 Brian Sørensen 35.23
      5,0 54 Kim Jeppesen 17.30
             
  1997:    10,0 26 Brian Sørensen 35.32
      5,0 67 Claus Hansen 17.12
             
  1998:    10,0 30 Brian Sørensen 36.05
      5,0 60 Amir Gradascevic 17.31
             
  1999:    10,0 30 Frank Løvendahl 34.36
      5,0 23 Zijadin Kryeziu 16.54
             
  2000:    10,0 30 Frank Løvendahl 35.04
      5,0 26 Amir Gradascevic 18.18
             
  2001:    10,0 17 Tonny Borggård 39.46
      5,0 67 Johnny Brogaard 20.23
             
  2002:    10,0 47 Claus Hansen 35.13
      5,0 95 Amir Gradascevic 17.29
      2,5 13 Mejse Jeppesen 13.13
             
  2003:    10,0 32 Brian Sørensen 38.10
      5,0 47 Amir Gradascevic 17.35
      2,5 1 Ida Schøtt Madsen 15.06
             
  2004:   10,6 58 Claus Hansen 36.20
      7,5 27 Kasper R. Nielsen 30.24
      3,9   Svend Erik Davidsen 15.27
             
  2005:   11,3 23 Claus Hansen 40.49
      7,5 27 Kasper R. Nielsen 30.23
      3,9 34 Preben Tougaard 14.37
             
  2006:   11,3  36  Hans Mygind  41.22 
      7,5 51 Thomas Rahbek  26.35
      3,9 73 Preben Tougaard  14.40 
             
  2007:    11,3 58 Kim Jeppesen 44.12
      7,5 67 Dennis Lybæk Nielsen  25.00
      3,9 72 Lars Vels 13.13
             
  2008:    11,3 60 Chris Fisher 40.38
      7,5 87 Brian Jeppesen 29.09
      3,9 82 Preben Tougaard 14.40
             
  2009:   11,3  84  Ingen resultatliste p.g.a pileflytning 
      7,5  120 Ingen resultatliste p.g.a pileflytning 
      4,6  105  Lars Vels/Ingerlise V. Jensen  15.36/19.57 
             
  2010:    11,5  52  Thijs Nijhuis/Vibeke Schjødt 39.51/52.30 
      7,6  56  Tommy Kristensen/Katrine Væsel  29.29/30.50 
      4,8  87  Dennis Odgaard/Laura Nijhuis 18.39/20.39 
             
  2011:    11,5  69  Gert Jakobsen/Belinda Ditlevsen  43.07/52.56 
      7,6 62  Morten Poulsen/Annette Bisgaard  27.36/33.21 
      4,8 91  Lars Vels/Anne-Mette Kleis Christoffersen  16.12/20.21 
             
  2012:    11,5 44  Kim Jeppesen/Hanne Gladney  46.47/53.31 
      7,6 60  Lars Vels/Annette Bisgaard  26.13/33.06 
      4,8 62  Kucher Maksym/Anne-Mette Kleis Christoffersen  17.01/18.10 
             
   2013:   11,5 50 Per Sørensen/Irene Sørensen 43.11/54.51
      7,6 56 Søren Rasmussen/Inger Olesen 28.56/37.18
      4,8 66 Lars Bjerregaard/Belinda Ditlevsen 17.52/19.49
             
  2014:   11,5 73 Thijs Nijhuis/Birgit Lykke 41.43/52.10
      7,6 52 Sebastian Stensvig/Kristine Horn 28.08/34.56
      4,8 73 Emil Kortbæk Aarestrup/Laura Nijhuis 16.13/21.13
             
  2015:   11,5 48 Magnus Højen/Gitte S. Ulstrup 39.53/52.02
      7,6 44 Emil Kortbæk Aarestrup/Rikke Balleby 26.47/34.03 
      4,8  43 Ivan Riise/Majken Guldberg 16.57/19.50
             
  2016:   11,5 44 Søren Væsel/Josefine Raunsbæk Jensen 45.07/54.29
      7,6 53 Frederik T. Kapper/Belinda Ditlevsen 28.21/37.38
      4,8 54 Tom Nijhuis/Majken Guldberg 18.00/20.36
             
  2017:   11,5 54 Sebastian Stensvig/Lone Laursen 39.52/52.55
      7,6 58 Luise Sønder/Flemming Givskov 31.24/31.26
      4,8 54 Tom Nijhuis/Rikke Lykkegaard 17.35/20.50
             
          Sparkær Mandeløb  
             
  2010:    6,0 30 Kim Jeppesen, Stoholm 22.56
             
  2011:    6,0 65 Thomas Rahbek, Viborg 20.13
             
  2012:    6,0 71 Thijs Nijhuis, Sparkær 19.20
             
  2013:   6,0 72 Thijs Nijhuis, Sparkær 20.13
             
  2014:   6,0 64 Heine Kreiler, Skive 21.12
             
  2015:   6,0 51  Heine Kreiler, Skive 21.05 
             
  2016:   6,0 58 Rene Nielsen, Skive 19.49
             
  2017:   6,0 45 Ole Svenningsen, Skive 22.08
             
          Sparkær Vinterløb  
             
  2017:   Marathon  27 Connie Lundgård Sørensen, Skanderborg/Peter Harritsø, Hjørring 3.50/3.28
      Halvmar.  37 Nina Kuhre, Ikast/Martin Stenvang, Haverslev 1.56/1.35
             
  2018:   Marathon  25 Alice Grøn Sørensen, Askov/Morten Thye, Randers 4.01/3.27
      Halvmar  57 Linda Kempel, Ikast/Hans Renkwitz, Rødekro 1.48/1.37